Neden Bazı İnsanlar Clostridium difficile’ye Karşı Daha Duyarlıdır ?

 

Clostridioides difficile  bazen şiddetli olabilen ve hayati tehlike oluşturabilen fırsatçı bir intestinal patojendir..

Clostridioides difficile illustration

Farelerde yapılan çalışmalarda, fare  bağırsağındaki mikrofloranın  bozulması sonucu  C. difficile enfeksiyonlarının ortaya çıktığı görülmüştür. Science Translational Medicine’ de yayınlanan verilere göre  ABD’de Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri 1 yılda, 1000 kişiden 148’inde, daha önce Clostridium difficile enfeksiyonları olarak bilinen C. difficile‘nin geliştiği tahmin edilmektedir. Bu tür enfeksiyonlar genellikle insanların antibiyotik kullandıktan sonra bozulan bağırsak microflorasının ardından geliştiği bilinmektedir.

Rochester’daki Mayo Kliniği Gastroenterolog Purna Kashyap, Minn. ve arkadaşları, farelere normal veya bağırsak florası bozulan olan insanlardan dışkıyı transplante eden deneyler yaptılar. Normal bağırsak mikrobiyomları olan insanlardan nakil yapılan farelerin, , mikroflorası bozulan insanlardan nakil alan farelere göre C. difficile enfeksiyonlarına karşı daha güçlü savaştığı belirlendi. .

Ayrıca bağırsaklardaki mikroflora değişimleri sonucu, bağırsaktaki belirli amino asitlerin, özellikle prolin miktarında belirgin bir artış olduğu belirlenmiştir. C. difficile, prolini ana besin kaynağı olarak kullanıp, bu amino asidi kolayca tüketmeyen mikroplar üzerinde rekabet avantajı sağlar. Araştırmacılar, bir prolin eksikliği olan fare yemi ile beslenen farelerin bağırsaklarında normal bir diyette fareler olarak çok daha az C. difficile bakterisi bulunduğunu tesbit etti. Böyle bir enfeksiyon durumunda bağırsakta prolin tüketen diğer bakterilerin bulunması C.difficile ile yapılan mücadeleyi kolaylaştıracağı düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.