Kemoterapi tedavisi alan kanser hastalarinda zone riski

Enfeksiyon Hastalıkları Dergisi’nde yapılan yeni bir araştırmaya göre, yeni kanser teşhisi konulan, özellikle kan kanserleri ve kemoterapi ile tedavi edilen kişilerde zona gelişme riski yüksek olduğu tesbit edildi. Bulgular, yeni aşıların kullanılması yoluyla kanser hastalarında sıklıkla görülebilen ağrılı cilt probliminin giderilmesine yardımcı olabilir. Bu çalışmanın sonucları, 2006’dan 2015’e kadar Avustralya’da yaklaşık 240.000 yetişkin arasında yeni bir kanser tanısı öncesi ve sonrasında zona riskini ve bir dizi kanser türünü inceleyerek ortaya konmuştur.

Zona ya da herpes zoster, suçiçeği neden olan aynı virüs olan varicella zoster virüsünden kaynaklanır. Zona, vücutta uykuda kalan virüsün daha uygun gördüğü zamanda yeniden aktifleşmesiyle gelişir. ABD’deki yaklaşık kişilerin üçte birinde hayatları boyunca görülen zona,   her yıl ülkede yaklaşık 1 milyon kişiyi etkilemektedir
Araştırmada, zona hastalığı kanser teşhisi konulan hastalarda, normal hastalardan %40 daha fazla görüldüğü rapor edilmiştir.  Kanla ilişkili veya hematolojik, kanser teşhisi olan hastalar, kanserli olmayan kişilere göre üç kat daha fazla zona gelişme riskine sahipti. Akciğer, meme, prostat veya diğer organlarda bulunan kanser gibi bir katı tümör ile ilgili kanser teşhisi konmuş kişilerde, kanseri olmayan birisine göre yüzde 30 daha fazla zona riski vardı.
New York Üniversitesi’nde (MOSA) yapilan yeni bir araştırmaya göre, Enfeksiyon Arastirmaci Jiahui Qian Dergisi’nde yaptigi analizde,Üniversitesi’nden kan kanserli hastalar arasında zona riskinin, kanser tanısından önceki iki yıl içinde daha yüksek olduğu bulunmustur. Bununla birlikte, solid tümörleri olan hastalarda, zona gelişme riski, kanserden ziyade tanıdan sonra kemoterapiyi alma ile büyük ölçüde ilişkili görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.