Gıda zehirlenmesine sebe olan Bacillus cereus toksinin nasıl zarar verdiğinin ve metabolik reaksiyonlarının bilinmesi hayat kurtarabilir..

Avusturalya Ulusal Üniversitesi’nde bir araştırma grubu, özellikle de gıda zehirlenmesi sonucu oluşan  bakteriyel enfeksiyonların  önlemesi ve tedavisinde bir aşama olabilecek yeni bilgilere ulaştılar. Gıda zehirlenmesinin en yaygın nedenlerinden biri, kusmaya ve ishale neden olan toksinleri salgılayan Bacillus cereus adlı bir bakteridir. Sebzeleri, pirinci, makarnaları, balıkları ve etleri kontamine eder  ve yiyecekler uygun sıcaklıkta saklanmazsa bu bakterilerin çoğalmasına sebep olur.

Bilim insanları Bacillus cereus‘un bağırsaklarda nasıl faaliyet gösterdiğini  ve bununla mücadele etmek için potansiyel olarak neler yapılabileceği ile ilgili bazı bilgiler bilimsel literatürde paylaşıldı . Bu bakterilerin bağırsak hücrelerini nasıl etkilediği ve nasıl hasar verdiği  ve toksinlerin buradaki rolü bazı açılardan tesbit edildi. Bakterilerin toksin salgılamalarının kompleks bir mekanizma olup, hücrelere saldırı ve kusmaya ve ishale neden olur.Toksinin hücrelere saldırdığı, ardından bağışıklık sistemini  tetiklediğini biliniyordu, fakat bunun nasıl yapıldığı bilinmiyordu.  Bu çalışmada bağışıklık sistemi ile Bacillus cereus’ arasındaki ilişkiye ışık tutulmuştur.

Nature Microbiology dergisinde yayınlanan makalede , toksinin doğrudan  hücrelere bağlandığını ve onu yok etmek için hücrede delikler açtığını ve sonrasında bağışıklık sisteminin  enfeksiyona tepki olarak reaksiyon verdiğini rapor edilmiştir.

Mathur ve çalışma arkadaşları bu bilgiler sonrasında  bakteri ve toksinlerin nasıl çalıştığını bildiğinden , besin zehirlenmesine sebep olan Bacillus cereus’la nasıl mücadele edilebileceğini ve bununla karşı mücadele etmek için bağışıklık sistemini kullanmanın yollarını keşfederek  gıda zehirlenmesinin zararının minimuma indirgenmesinin üzerinde yoğunlaşacağını ifade ediyorlar. Toksini zayıflatarak veya sepsis durumunda inflamatuar tepkileri azaltarak hastaları kurtarabiliriz. Ayrıca, özellikle yükselen antibiyotik direnci karşısında, antibiyotik tedavilerini daha da desteklemek için terapötik ilaç seçeneklerine sahip olduğumuz anlamına geliyor. ”

Bununla birlikte, aynı araştırma grubunun  lideri Si Ming Man, ennfeksiyonun oluşmamasını sağlayacak tedbirlerin alınmasının daha önemli olduğunu , gıda zehirlenmesinin oluşmasından sonra mücadelenin daha zor olacağını ifade ediyor. Bunun için hijeyene dikkat etmek,  güvenlik tavsiyelerine uygun olarak el yıkamanın ve yiyeceklerin iyi yıkanarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yiyecekleri her zaman uygun şekilde pişirilmesi veya yeniden ısıtılması gerekmektedir. Bakteriler yemeğinize bulaşmış ve yemeğinize toksinleri salmaya başlamış olabilir. Soğuk yiyeceklerinizi doğru bir şekilde ısıtmak çoğu bakteri ve ürettikleri toksinlerini tahrip eder. ”

Kaynak: https://anu.prezly.com/the-food-poisoning-find-that-could-save-live

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir