Florokinolon antibiyotikleri ve aort anevrizması

 

Florokinolon antibiyotikleri sıklıkla ciddi solunum yolu enfeksiyonları, zatürre, idrar yolu enfeksiyonu ve hatta veba ve antraks tedavisinde kullanılır. Bunlar arasında siprofloksasin (Cipro), gemifloxacin (Factive), levofloksasin (Levaquin), moksifloxacin (Avelox), norfloksasin (Noroksin) ve ofloksasin (Floxin) isimleri altında satılan ilaçlar bulunmaktadır.

Hastalara oral veya enjeksiyon yoluyla verilir.

Bu antibiyotikler İlaçlar aort anevrizmasına neden olabilir, atardamarda büyüyebilir ve patlayabilir, tehlikeli veya ölümcül kanamaya neden olabilir.

Bu antibiyotikleri aldıktan sonra en fazla aort anevrizması riski taşıyan hastalar yaşlılar, yüksek tansiyonu olanlar, aort tıkanıklığı ya da diğer kan damarları tıkanıklığı öyküsü olan kişiler ve Marfan sendromu veya Ehlers gibi genetik koşulları olan kişilerdir.

FDA Komisyon Üyesi Dr. Scott Gottlieb, “Aort anevrizması veya diseksiyonu riski düşük olsa da, hastaların bir fluorokinolon ilacı reçete edildiğinde aort anevrizması veya diseksiyonu yaşama ihtimalinin iki katı olduğunu ifade etti. “Aort anevrizması olan veya aort anevrizması riski altında olduğu bilinen hastalara alternatif tedavi öneriliyor

Bu risk kategorilerine girmeyen hastalar için florokinolonlar hala iyi bir seçenek olabilir. 30 yıldan fazla süredir bakteriyel enfeksiyonlain tedavisinde kullanılan  bir antibiyotiktir.

FDA, bu risklerle ilgili bir uyarının, reçete bilgisine ve hasta ilaç rehberlerine eklenmesini istemektedir.

Temmuz ayında, kurum bu ilaçların kan şekerini önemli ölçüde azaltabileceğini ve zihinsel sağlığı olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade edildi. 2016 yılında, FDA, ilaçların kaslar, sinirler, eklemler ve merkezi sinir sistemi üzerinde engelleyici bir yan etkisi olabileceğini ve bazı basit enfeksiyonlarda kullanılmak üzere sınırlandırılması gerektiği söyleniyor

FDA, antibiyotiklerle ilgili her türlü yeni güvenlik endişesini izlemeye devam edeceği ifade ediliyor. Gottleib, “FDA, bu ürünlerle ilgili risk bilgilerini güncel ve kapsamlı bir sekilde takip edecegini duyurdu.

Bunlaradaki risk kategorilerindeyseniz ve bu antibiyotiklerden birini kullanıyorsanız, uzmanlar doktorunuzla bu konuda konuşmanız tavsiye ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir